Öppettider för Klätterhallen i Hangaren

Måndag till Torsdag

15-22

Fredag

15-20

Lördag och Söndag

12-20

Hangarens reception stänger klockan 20. Tider efter det hålls öppet av klubbens väggansvariga ideellt. Inga väggansvariga på fredagar och helgdagar.
Eventuella avvikelser från tiderna ovan kan ses i kalendern.

Drop in-klättring, Tisdagar

19-21 (insläpp senast kl 20)

Säkringshjälp och utlåning av klättersele samt klätterskor ingår i inträdespriset för prova på. Våra säkrare är medlemmar med grönt kort och god säkringsvana som ställer upp för att fler ska få möjligheten att klättra hos oss. Läs mer under Prova på.

Vårterminen 2019 startar prova på den 22/1.


Engångsinträde

Vuxen

Ungdom (till och med 18 år)

Medlem

45:-

25:-

Besökare

65:-

45:-

Prova på (drop-in)

85:-

65:-

För prova på ingår utlåning av säkerhetssele och klätterskor.
Klubben har inte utlåning av utrustning utanför prova på och gruppträning.
Det finns möjlighet att hyra utrustning i Hangarens reception, för deras priser se Hangaren.org


Medlemskap

Vuxen

Ungdom (till och med 18 år)

Medlemskap, kalenderår

300:-

200:-

Medlemskap i Linköpings klätterklubb gäller i kalenderår, och förnyas till januari.
Det är ett krav med medlemskap för att kunna köpa väggkort och gruppträning.
Medlemmar får även svenska klätterförbundets tidning Bergsport och en kollektiv klätterspecifik försäkring. Läs mer under Medlemskap.

Klätterkvällar på Friskis&Svettis

Genom ett samarbete med Friskis&Svettis kan LKK:s medlemmar att klättra på boulderväggen och träna i gymmet gratis på Friskis&Svettis City (Kungsgatan 30 Linköping) på onsdagar mellan klockan 18-21. Observera att du måste visa upp legitimation i receptionen så att de kan se att du är medlem i Linköpings klätterklubb.


Väggkort

Vuxen

Ungdom (till och med 18 år)

Helår

1100:-

550:-

Halvår

650:-

350:-

Väggkort ger fritt inträde till klätterhallen och gäller under ett kalenderår. Halvårskort bryts i juli. För att kunna köpa väggkort krävs medlemskap i Linköpings klätterklubb.
Vid köp av väggkort gäller 14 dagars ångerrätt.


Gruppträning

Juniorträning, termin

625:-

Gruppträning efter veckoschema för barn och ungdomar upp till och med 18 år, medlemskap behövs. I avgiften ingår väggkort som ger fri tillgång till klätterhallen utöver själva träningstillfällena. Juniorträningen bedrivs av engagerade medlemmar och föräldrar som jobbar för att ge Linköpings ungdom möjligheten till klättring. Läs mer under junior.


Prova på-grupp

Första timmen

Extra timme

Pris per säkrare

500:-

350:-

Våra säkrare är medlemmar med grönt kort och god säkringsvana som ställer upp för att fler ska få möjlighet att testa klättra hos oss. Lån av utrustning ingår i priset. Mer information och bokningsinformation finns under Prova på.