Information om incident 20/9

Hej,

Här kommer lite information om en olycka som inträffade i klätterhallen onsdagen den 20/9. En av juniorerna föll från toppen av boulderväggen och skadade sin arm. Hon mår efter omständigheterna väl.

Vad händer nu? En incidentrapport har skrivits till Svenska Klätterförbundet. Denna kommer att behandlas för att uppdatera rådande rekommendationer. Vi som är involverade från klubbens sida kommer under tiden träffas och se vad vi kan göra kortsiktigt.

Har ni frågor? Kontakta junioransvarig Martin på junior@linkopingsklatterklubb.se så svarar han så fort som möjligt.

Är klättring säkert? Klättring som sport har inneboende risker och vi jobbar med dem med högsta prioritet. Tyvärr händer ändå olyckor av denna typ. Det är dock första gången det händer i LKKs juniorverksamhet.